equinor | Polenergia

Usteckie spotkanie z mieszkańcami na temat projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III

O korzyści dla Pomorza, zakończone badania dna morskiego, działania związane z ochroną środowiska i możliwości edukacji w rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej pytali mieszkańcy Ustki podczas spotkania z przedstawicielami firm Equinor i Polenergia.  Było to kolejne spotkanie w ramach dialogu prowadzonego przez spółki z lokalną społecznością.

Do Urzędu Miasta w Ustce, gdzie 23 marca 2023 r. odbyło się spotkanie, przyszło kilkadziesiąt osób, głównie mieszkańców gminy i miasta Ustka oraz gminy Słupsk. Przedstawiciele spółek opowiedzieli o planowanych na Morzu Bałtyckim inwestycjach w morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1440 MW, które zlokalizowane będą na wysokości Łeby. W okolicach Ustki natomiast powstanie infrastruktura przesyłowa dla zielonych elektrowni.

Andrzej Popadiuk z firmy Equinor zaprezentował aktualny zakres prowadzonych prac oraz harmonogram realizacji projektów. Opowiedział również o zakończonych niedawno badaniach geotechnicznych i geofizycznych dna Bałtyku, które przez prawie osiem miesięcy na odcinku ponad tysiąca kilometrów wykonywało 10 specjalistycznych jednostek badawczych. Prace badawcze prowadzone między innymi na wysokości Ustki umożliwią zaprojektowanie optymalnej trasy kabla eksportowego i miejsca, w którym połączy się on z lądową infrastrukturą przesyłową.  Wyniki badań, jak i wybrana bezwykopowa metoda prowadzenia kabli pozwolą zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko oraz chronić unikatowe ekosystemy wodne i lądowe.   

Łukasz Piotrowicz z Polenergii przedstawił szczegóły dotyczące lądowej infrastruktury przyłączeniowej. służącej do wyprowadzenia mocy z farm wiatrowych. ​Kable będą przebiegać pod ziemią przez miejscowości Lędowo, Pęplino i Duninowo w gminie Ustka oraz Bruskowo Wielkie, Bruskowo Małe, Wielichowo i Wierzbięcin w gminie Słupsk. Farmy wiatrowe przyłączone będą do istniejącej stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Wierzbięcinie, w gminie Słupsk. Całkowita długość kabla w części lądowej będzie wynosić ok. 14 km. Inwestorzy zakończyli już badania terenu w Lędowie, gdzie kabel podmorski połączy się z kablem lądowym, a także przeprowadzili prace badawcze wzdłuż niemal całej lądowej trasy kabla​. Do wykonania pozostało kilka odwiertów oraz sondowań w bezpośrednim sąsiedztwie stacji w Wierzbięcinie.

Przedstawiciele inwestorów odpowiadali także na pytania mieszkańców, które dotyczyły korzyści dla Pomorza i miasta, szans edukacyjnych i zawodowych, sposobów utylizacji farm po zakończonym okresie ich eksploatacji, wpływu farm wiatrowych na zdrowie ludzi i zwierząt, a także badań dna Bałtyku pod kątem występowania niebezpiecznych substancji pochodzących z wraków zatopionych podczas II wojny światowej statków. Pracownicy Equinor i Polenergii poinformowali także mieszkańców, w jaki sposób mogą kontaktować się z inwestorami, jak zgłaszać wnioski i uwagi. Z informacji zebranych podczas spotkania wynika, że większość jego uczestników postrzega morską energetykę wiatrową jako szansę na rozwój regionu Pomorza.

Spotkanie odbyło się w ramach stałego dialogu prowadzonego przez Equinor i Polenergię z lokalną społecznością. Ostatnie odbyło się w grudniu 2022 r. w Urzędzie Gminy Ustka. W ramach lokalnego punktu informacyjnego inwestorzy organizują cykliczne wizyty, aby pozostać z mieszkańcami w stałym kontakcie i zapewnić im dostęp do aktualnych informacji na temat realizowanych na projektów.  Kolejne spotkanie odbędzie się jeszcze przed wakacjami.