equinor | Polenergia

O właścicielach

Equinor to koncern energetyczny o bardzo bogatej tradycji związanej z szeroko pojętą energią. W maju 2018 roku podjął on decyzję o zmianie nazwy ze Statoil na Equinor, podkreślając w ten sposób swoją transformację na jednego z największych producentów energii. Przechodzi bowiem przemianę od firmy kojarzonej z  pozyskiwaniem energii jedynie z ropy naftowej i gazu ziemnego do firmy wykorzystującej także wiatr i słońce, czyli odnawialne źródła energii.

Equinor nabył ogromnego doświadczenia w Norwegii - jako największy operator instalacji wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Dzięki temu mógł zbudować swoją pozycję lidera wśród najbardziej znaczących operatorów morskich farm wiatrowych na świecie. Ponadto jest drugim dostawcą gazu ziemnego w Europie i pokrywa ponad 20% europejskiego zapotrzebowania na gaz. W ponad 30 krajach świata zatrudnia 21.000 wykwalifikowanych pracowników.

Koncern Equinor był obecny w Polsce w latach 1992 - 2012 jako sieć stacji paliw Statoil, która została wówczas (2012) sprzedana firmie Couche-Tard (Circle K). Equinor powrócił na rynek polski w 2018 roku i zaangażował się w sektor morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Ambicją Equinor jest zacieśnienie norwesko-polskiej współpracy poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w celu transformacji polskiej energetyki.


Equinor Polska Sp. z o.o.

Biuro w Warszawie

Central Point
ul. Marszałkowska 107
00-110 Warszawa

Email: warsaw_reception@equinor.com

Biuro w Gdańsku

Olivia Centre
ul. Grunwaldzka 472 D
80-309 Gdańsk


Więcej informacji: www.equinor.com oraz www.equinor.pl

Polenergia S.Ato pierwsza polska, prywatna grupa energetyczna składająca się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł. Spółka zajmuje się również dystrybucją i obrotem energią elektryczną. Powstała w wyniku konsolidacji dwóch grup aktywów kontrolowanych przez Kulczyk Holding S.àr.l. (dawniej Polenergia Holding S.àr.l.) z siedzibą w Luksemburgu tj. Polish Energy Partners S.A. (skoncentrowanej na produkcji energii elektrycznej z farm wiatrowych) oraz Grupy Polenergia (skoncentrowanej na wytwarzaniu, dystrybucji, sprzedaży i obrocie energii elektrycznej i świadectw pochodzenia oraz rozwoju nowych projektów z zakresu wytwarzania energii).

W myśl nowej strategii, Polenergia i jej akcjonariusze stawiają nie tylko na rozwój ekonomiczny, ale także społeczny teraz i w przyszłości. Na polskim rynku energii elektrycznej zachodzą ogromne zmiany. W związku z tym ambicją i misją Grupy jest wspieranie działań prowadzących do transformacji energetyki z uwzględnieniem strategii niskoemisyjnej.


Polenergia S.A.

ul. Krucza 24/26 
00-526 Warszawa

Więcej informacji: www.polenergia.pl