equinor | Polenergia

Equinor i Polenergia na dożynkach Gminy Słupsk

Obecność firm Equinor i Polenergia w gminach, w których realizowane będą projekty morskich farm wiatrowych, jest przewidywana na lata. - Dlatego tak często i tak blisko jak to możliwe, staramy się być z lokalną społecznością. Nasze stoisko na Święcie Plonów Gminy Słupsk odwiedziły setki mieszkańców – mówią przedstawiciele spółek. Equinor i Polenergia już na stałe goszczą w życiu społeczności regionu słupskiego. 

Equinor i Polenergia - jako współorganizatorzy gminnych dożynek - przygotowały dla uczestników dożynek w Swołowie atrakcje, które miały im przybliżyć tematykę transformacji energetycznej i morskiej energetyki wiatrowej. Mieszkańcy mogli uzyskać interesujące informacje na temat tej nowej, dynamicznej branży. Były m.in. konkursy z nagrodami, warsztaty dla dzieci z budowania turbiny wiatrowej, energorower z wyciskarką do soków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez firmy pokazy i szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przy wykorzystaniu fantomów i defibrylatora ratownicy medyczni demonstrowali, jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłych, dzieci i niemowląt, jak postępować w przypadku zadławienia, krwotoku, czy innych nagłych zdarzeń.   

- Na naszym stoisku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W przyjaznej i ciekawej formie przybliżyliśmy korzyści płynące z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Rozmawialiśmy z mieszkańcami o perspektywach kariery zawodowej w branży offshore wind, odpowiadaliśmy na ich pytania. Wsłuchujemy się w głosy lokalnej społeczności i pozostajemy w regularnym, bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami regionu, także podczas takich wydarzeń, jak doroczne Święto Plonów Gminy Słupsk – mówi Andrzej Popadiuk, kierownik ds. współpracy z interesariuszami Equinor na Pomorzu.  

Equinor i Polenergia rozwijają wspólnie trzy projekty morskich farm wiatrowych. Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy około 3 GW, które zasilą ponad 4 miliony gospodarstw domowych odnawialną energią. Pierwszy prąd z najbardziej zaawansowanych morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW, popłynie do polskiego systemu energetycznego już w 2027 roku. Farmy zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości od 22 do ponad 80 km od linii brzegowej.  Z kolei przez tereny gmin Ustka i Słupsk przebiegać będzie infrastruktura służąca do wyprowadzenia mocy z farm wiatrowych do stacji transformatorowej w Wierzbięcinie. 

- Morskie farmy wiatrowe to inwestycje długoterminowe, które oznaczają naszą obecność w gminach przez co najmniej 30 lat. Chcemy być rzetelnym i dobrym sąsiadem dla mieszkańców regionu, dlatego jesteśmy bardzo aktywni w kontakcie z lokalną społecznością. Oznacza to nie tylko współpracę z samorządami regionu słupskiego. Organizujemy też spotkania informacyjne dla mieszkańców i staramy się zaznaczyć naszą obecność w ważnych dla nich wydarzeniach - mówi Marta Porzuczek, dyrektorka działu ochrony środowiska Polenergii.  

W lipcu Equinor i Polenergia razem z mieszkańcami i turystami świętowały 666-lecie nadania praw miejskich i 25-lecie Księstwa Łeby. Pracownicy obu firm uczestniczyli w przemarszu orszaku Księcia Łeby, a stoisko firmowe odwiedziły setki osób. Equinor i Polenergia już na stałe zagościły w życiu tego nadmorskiego miasta. W czerwcu firmy otworzyły w Łebie Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. Placówka zlokalizowana w centrum Łeby to miejsce, w którym można uzyskać kompleksowe informacje o inwestycjach, korzyściach dla regionu, miejscach pracy, ścieżce edukacyjnej.  

W Łebie zlokalizowana będzie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Na zrewitalizowanym terenie dawnej stoczni Equinor zbuduje nowoczesne, przyjazne środowisku powierzchnie biurowe, centrum kontroli i serwisowania farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek pływających. Budowa bazy rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku planowane jest na koniec roku 2025.  Długoterminowe zatrudnienie w bazie serwisowej znajdzie około 100 specjalistów, odpowiedzialnych za techniczne utrzymanie infrastruktury i urządzeń na morzu, a także za wspieranie ich obsługi z lądu.  Nowe miejsca pracy powstaną nie tylko przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych, ale także za pośrednictwem dostawców komponentów i usług. Equinor i Polenergia szacują, że w ten sposób ich inwestycje zapewnią około 10 tysięcy miejsc pracy.  Przy realizacji farm wiatrowych inwestorzy zamierzają współpracować zarówno z dużymi, ogólnopolskimi firmami, jak i mniejszym, lokalnym biznesem.