equinor | Polenergia

Equinor, Polenergia i Vissim wspólnie organizują warsztaty z koordynacji ruchu na Morzu Bałtyckim

Umiejętność właściwej reakcji w sytuacjach awaryjnych to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznego funkcjonowania morskich farm wiatrowych. Equinor i Polenergia zorganizowały kolejną edycję warsztatów dla przedstawicieli sektora publicznego, administracji rządowej i samorządu. 


Warsztaty o koordynacji ruchu na morzu podczas budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych to pole do transparentnego dialogu i podnoszenia kwalifikacji krajowych kadr. Inicjatywa ta wpisuje się w polityki obu Spółek, by razem z przedstawicielami administracji oraz instytucjami bezpośrednio zaangażowanymi w rozwój sektora offshore w Polsce, dążyć do szerzenia wiedzy i budowania wspólnej platformy wymiany doświadczeń. 

Warsztaty są unikalną okazją dla urzędniczek i urzędników do zgłębienia kompleksowych aspektów morskich farm wiatrowych i łączności specjalnej. Wiedza zdobyta podczas tych warsztatów będzie stanowiła ważny element w podejmowaniu trafnych decyzji w obszarze energetyki i bezpieczeństwa. Narzędzie, którego używamy stanowi cenną platformę wsparcia w podejmowaniu decyzji, które mogą optymalizować logistykę morską, a także ruch morski i portowy, chronić zasoby morskie oraz życie i bezpieczeństwo innych użytkowników morza. Nasze technologie i systemy służą zarządzaniu operacjami morskimi i są wykorzystywane nie tylko przez Inwestorów, ale też przez władze portowe i przybrzeżne na całym świecie. - mówi Dominik Przygodzki, Menedżer ds. Rozwoju Biznesu w Vissim AS. 

 – Efektywne zarządzanie w sektorze offshore wind opiera się nie tylko na doświadczeniu, ale również szybkiej i skutecznej komunikacji. Warsztaty, które już po raz kolejny- zorganizowaliśmy- dla przedstawicieli administracji publicznej, dostarczyły uczestniczkom i uczestnikom wiedzy na temat bezpieczeństwa funkcjonowania morskich farm wiatrowych i nowoczesnych narzędzi do zarządzania operacyjnego. Stworzyły także przestrzeń do współpracy i dialogu pomiędzy przedstawicielami zaproszonych instytucji – mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia 

Zorganizowane warsztaty są istotnym krokiem w kierunku budowy kompetencji niezbędnych do rozwoju rynku morskiej energetyki wiatrowej. W czasach dynamicznego rozwoju technologii w energetyce, dialog jest kluczowym narzędziem dla utrzymania poziomu wiedzy w zakresie innowacji wprowadzanych przez inwestorów. Taka wymiana informacji pozwala zrozumieć poszczególne kamienie milowe, wyzwania związane z realizacją projektów morskich farm wiatrowych oraz wprowadzenie niezbędnych zmian w sektorze energii, aby ułatwić i przyspieszyć proces transformacji energetycznej - mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce. 

W pierwszej części warsztatów uczestniczki i uczestnicy mogli poszerzyć wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej. Podczas zajęć omówiono rozwój infrastruktury farm wiatrowych na morzu, fazy ich budowy i utrzymania oraz potencjalne zdarzenia awaryjne. 

Druga część warsztatów była poświęcona zagadnieniom o łączności specjalnej. W kontekście rozwijającej się infrastruktury morskich farm wiatrowych, komunikacja odgrywa kluczową rolę wzapewnieniu bezpieczeństwa oraz skutecznego zarządzania projektem i personelem. Uczestniczki i uczestnicy mieli okazję zdobyć lub poszerzyć wiedzę o specjalistycznych systemach łączności, zarządzaniu kryzysowym oraz planowaniem działań w sytuacjach awaryjnych w czasie rzeczywistym. 

Celem ćwiczeń było m.in. zapoznanie z oprogramowaniem OSEM (Offshore Energy Manager), które pozwala na pełne zarządzanie operacyjno-techniczne, w tym zarządzanie załogą, transportem żywności czy odpadów. Dzięki symulacji rzeczywistych przypadków, uczestnicy mogli zdobyć praktyczne umiejętności niezbędne do efektywnego działania w środowisku, gdzie szeroko rozumiane bezpieczeństwo jest priorytetem.