equinor | Polenergia

Porozmawiajmy o morskich farmach wiatrowych. Spółki Equinor i Polenergia zorganizowały spotkanie dla mieszkańców Łeby i okolic

Jeszcze w tym roku w Łebie ruszy budowa bazy serwisowej do obsługi morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałyk III, w której pracę znajdzie około 100 specjalistów. O perspektywach zatrudnienia, pracach przy budowie bazy i morskich farm wiatrowych mówili przedstawiciele inwestorów na spotkaniu z mieszkańcami Łeby i okolic, 19 marca.

 

W trakcie spotkania przedstawiciele spółek, Equinor i Polenergia – firmy realizujące wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, opowiedzieli o planowanych inwestycjach w morskie farmy wiatrowe. Oba projekty - o łącznej mocy ok. 1440 MW - pozwolą zasilić zieloną energią prawie 2 miliony gospodarstw domowych, a tym samym wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polaków. Inwestycje stanowią istotną część trwającej w Polsce transformacji energetycznej, w ramach której przewiduje się wybudowanie w polskich obszarach morskich do 18 GW mocy do 2040 roku. 

Uczestnicy spotkania uzyskali najważniejsze informacje dotyczące projektów oraz planów inwestycyjnych w Łebie, w tym m.in. o rozpoczynającej się w tym roku budowie bazy serwisowej, obsługującej morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III, a także o planach związanych z zatrudnianiem specjalistów do obsługi projektów.

Baza serwisowa w Łebie jako centrum logistyczno-operacyjne odpowiadać będzie za bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III przez 30 lat ich eksploatacji. Na terenie dawnej stoczni, przy wsparciu lokalnych wykonawców i dostawców, powstanie nowoczesna przestrzeń biurowa, centrum zdalnego sterowania, kontroli i obsługi farm wiatrowych, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek. Przestrzeń, przyjazna środowisku i ludziom, zostanie zrealizowana na podstawie projektu gdańskiego biura architektonicznego B-CA. Inwestycja stworzy szansę rozwoju miasta i lokalnego portu oraz nowe miejsca pracy. Długoletnie zatrudnienie w bazie znajdzie około 100 specjalistów. 

Podczas spotkania mieszkańcy uzyskali najważniejsze informacje o projektach, w tym o:  

  • harmonogramie prac związanych z bazą serwisową
  • perspektywach zawodowych w branży morskiej energetyki wiatrowej
  • możliwościach pracy w bazie serwisowej
  • korzyściach i wpływie morskich farm wiatrowych na rozwój regionu
  • aktualnym stanie zaawansowania projektów Bałtyk

Przedstawiciele spółek odpowiedzieli również na pytania mieszkańców, wysłuchali ich opinii i uwag dotyczących planowanych inwestycji. To kolejne spotkanie z mieszkańcami Łeby na temat morskich farm wiatrowych Bałtyk i bazy serwisowej.

Inwestorzy pozostają z mieszkańcami regionu w kontakcie przez cały rok m.in. dzięki uruchomionemu w Łebie Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. To pierwszy stacjonarny, całoroczny punkt informacyjny, w którym można uzyskać kompleksowe informacje dotyczące budowy i rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce. Każdy może w nim także otrzymać  informacje na temat realizowanych przez Equinor i Polenergię projektów. Firmy są obecne także na najważniejszych wydarzeniach w regionie i prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z miejscowej szkoły podstawowej.

Spotkania z mieszkańcami regionu słupskiego odbywają się w ramach dialogu prowadzonego przez Equinor i Polenergię z lokalną społecznością. Inwestorzy regularnie spotykają się z przedstawicielami społeczności lokalnych regionu, aby pozostać z nimi w dialogu i na bieżąco przedstawiać stan zaawansowania przy realizowanych projektach. Poprzednie spotkania z mieszkańcami regionu miały miejsce w Ustce, Łebie i Bruskowie Wielkim.